Optident Warszawa Wola

Protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową brakujących zębów oraz rekonstrukcją zębów bardzo zniszczonych. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych).
Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m. in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), do stałych - np. uzupełnienia ceramiczne (korony i mosty).

Wkłady koronowo – korzeniowe
W odpowiednich warunkach pozwalają na wykorzystanie korzeni zęba do odbudowy protetycznej. Po uprzednim oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów opracowuje się korzeń zęba tak, aby zrobić w nim odpowiednią ilość miejsca na umieszczenie wkładu. Na podstawie wycisku pobranego w gabinecie przez stomatologa, technik w laboratorium odlewa metalowy wkład, którego kształt jest wymodelowany w taki sposób, aby część wystawała powyżej linii dziąsła. Ten naddziąsłowy element stanowi podstawę do umocowania przyszłej korony albo filar mostu porcelanowego.
 
Korony porcelanowe i pełnoceramiczne
Stałe uzupełnienie protetyczne stosowane jest w przypadku dużej utraty tkanek zęba w wyniku próchnicy lub złamania oraz w celu poprawienia kosmetyki. Jest wiele rodzajów koron. Najczęściej stosowane są porcelanowe na podbudowie metalowej lub na tlenku cyrkonu i korony pełnoceramiczne, wykonane ze specjalnej porcelany niewymagającej podbudowy. Aby odbudować ząb za pomocą jakiejkolwiek korony należy najpierw wykonać wkład koronowo – korzeniowy metalowy lub zacementować wkład z włókna szklanego, albo oszlifować własny ząb pacjenta.
 
Mosty porcelanowe
Stałe uzupełnienie protetyczne stosowane w przypadku braku jednego lub dwóch zębów obok siebie. Procedura wykonania jest zbliżona do wykonania korony. Aby zastosować takie rozwiązanie potrzebne są jednak odpowiednie filary mostu, odpowiednia ilość miejsca w zgryzie i między tymi filarami. W przypadku braku jednego zęba filarami są dwa sąsiednie - taka praca obejmuje trzy punkty protetyczne. Gdy brakuje dwóch zębów - punkty są cztery itd.
 
Mosty adhezyjne
Inaczej mosty kompozytowe, wskazane do uzupełniania braku jednego zęba. Do zamocowania tego mostu wykorzystuje się powierzchnie już zniszczone przez próchnicę poprzez odpowiednie opracowanie wcześniej założonych wypełnień. Nie jest to bardzo trwałe rozwiązanie, ale jest mało inwazyjne i polecane w przypadku, kiedy pacjent w przyszłości planuje założenie implantu lub jeśli są przeciwwskazania do implantacji. W takim przypadku jest to rozwiązanie docelowe.
 
Protezy dentystyczne
Ruchome (wyjmowane) uzupełnienie protetyczne. Proponujemy naszym pacjentom protezy akrylowe (częściowe i całkowite), szkieletowe i elastyczne.

Opracowanie tekstu: Joanna Wetoszka.

Lokalizacja gabinetu

Lokalizacja gabinetu Optident
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Optident

ul. Obozowa 63/65
01-418 Warszawa
tel: (22) 877 35 35
kom: 602 678 905
Napisz do nas

Dojazd komunikacją:

Tramwaje: 20, 23, 24
Przystanek "Magistracka"
Autobusy: 186, 414
Przystanek "PKP Koło"

Sprawdź dojazd na jakdojade.pl