Optident Warszawa Wola

Profilaktyka

Profilaktyka - czyli lepiej (i taniej) zapobiegać, niż leczyć! Do zabiegów zapobiegających chorobom jamy ustnej zaliczamy profesjonalne czyszczenie zębów (skaling, piaskowanie), lakowanie (uszczelnianie bruzd) i lakierowanie zębów. Istotą profilaktyki jest także edukacja pacjenta, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do powstania i rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia.

Profesjonalne czyszczenie zębów
Skaling – zabieg polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego i płytki nazębnej oraz wypłukaniu ich z kieszeni dziąsłowych i trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc, przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego. Specjalnie dobrane końcówki i duży zakres mocy skalera pozwala dostosować parametry urządzenia do progu wrażliwości pacjenta, co gwarantuje pełny komfort podczas zabiegu. Trudno dostępne miejsca do oczyszczania i kontrolę po zabiegową przeprowadzamy używając mikroskop.

Usunięcie kamienia, jako zabieg profilaktyczny, zapobiega zapaleniu dziąseł i przyzębia. Likwiduje także istniejące już ogniska infekcji. Po zdjęciu kamienia lekarz dentysta jest w stanie dokładnie zbadać całą jamę ustną i precyzyjnie wykonać zabiegi. Nie dochodzi wówczas do krwawienia dziąseł.

Piaskowanie – zabieg polega na usunięciu osadu nazębnego, resztek kamienia, płytki nazębnej i ciemnych plam przy pomocy strumienia wody, powietrza i specjalnego proszku. Osad powstaje na szkliwie wskutek spożywania m. in. pokarmów i napojów zawierających substancje barwiące np. kawa, herbata i czerwone wino. Palenie papierosów pozostawia osad nikotynowy na zębach.

Piaskowanie pozwala dostrzec ubytki próchnicowe na powierzchniach stycznych, poprawia kosmetykę, przygotowuje powierzchnię zębów do zabiegu lakierowania fluorem.

Posiadamy piaskarkę AIR-FLOW Master Piezon EMS (urządzenie do piaskowania zębów), która umożliwia wykonanie następujących trybów oczyszczania zębów:

  • standardowe piaskowanie – stosowane przy małych zmianach patologicznych przyzębia, obecności dużego osadu oraz przed zabiegiem lakierowania lakierem fluorowym,

  • piaskowanie soft – oczyszczanie powierzchni przydziąsłowych i odsłoniętych korzeni zęba,

  • piaskowanie poddziąsłowe – oczyszczanie kieszeni dziąsłowych o głębokości powyżej 4 mm,

  • polerowanie silnym strumieniem wody – zabieg wykonywany po piaskowaniu standardowym. U dzieci - przy obecności niewielkiej ilości płytki nazębnej przed lakierowaniem fluorowym i po skalingu, aby wygładzić powierzchnię zębów.

UWAGA:

Piaskowanie nie usuwa kamienia, jest to rodzaj polerowania. Pacjent, u którego występuje kamień nazębny najpierw poddawany jest zabiegowi skalingu, a następnie piaskowania.

Zalecenia po zabiegu:
Po piaskowaniu (lakierowaniu) zaleca się, aby co najmniej trzy godziny od ukończenia zabiegu nic nie jeść oraz nie pić (po godzinie można pić wodę), a także nie palić papierosów. Do czasu całkowitego złuszczenia się lakieru fluorowego (czyli do tygodnia) należy unikać produktów spożywczych i napojów z dużą ilością barwników: kawy, herbaty, czerwonego wina, barszczu czerwonego, soku marchwiowego i porzeczkowego.

Lakowanie - to inaczej uszczelnienie bruzd. Dotyczy ono zębów stałych, w których są naturalne zagłębienia i bruzdy. Powinno zostać wykonane jak najszybciej od momentu wyrżnięcia się zęba. W niezabezpieczonych bruzdach gromadzi się płytka bakteryjna i resztki jedzenia. Struktura bruzd (są to zagłębienia, które są bardziej podatne na próchnicę niż pozostała część zęba) uniemożliwia dokładne wyczyszczenie powierzchni żującej zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, po dokładnym oczyszczeniu powierzchni żującej zęba (bez śladów próchnicy) bruzdy wypełnia się płynnym, światłoutwardzalnym materiałem. Jeżeli w bruzdach są ślady próchnicy, należy usunąć ją mechanicznie. W naszym gabinecie nie stosujemy tradycyjnych laków szczelinowych ze względu na ich nieszczelność. Do lakowania używamy płynnego kompozytu, który łączy się ze szkliwem przy pomocy systemu wiążącego. Lakowanie jest zabiegiem jednorazowym, czasem jednak wymaga drobnych poprawek lub doszczelnienia w miarę wyrzynania się zęba i wzrostu pacjenta.
 

Lakierowanie - czyli pokrycie zębów lakierem fluorowym, który zabezpiecza powierzchnie żujące zębów przed rozwojem próchnicy. 
Lakierowanie zębów mlecznych lakierem fluorowym u dzieci powinno odbywać się od momentu pojawienia się pierwszych ośmiu siekaczy co trzy miesiące.
Po pojawieniu się zębów stałych (ok szóstego roku życia) stosuje się inny rodzaj lakieru. Zabiegi powtarzane są co 4 – 6 miesięcy w zależności od skłonności do powstawania próchnicy.

UWAGA: Lakierowanie jest skuteczne, gdy zęby są dokładnie oczyszczone. Przed zastosowaniem lakieru profilaktycznego w gabinecie konieczne jest wykonanie zabiegu piaskowania albo polerowania.


Opracowanie tekstu: Joanna Wetoszka

Lokalizacja gabinetu

Lokalizacja gabinetu Optident
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Optident

ul. Obozowa 63/65
01-418 Warszawa
tel: (22) 877 35 35
kom: 602 678 905
Napisz do nas

Dojazd komunikacją:

Tramwaje: 20, 23, 24
Przystanek "Magistracka"
Autobusy: 186, 414
Przystanek "PKP Koło"

Sprawdź dojazd na jakdojade.pl